K čemu je železo nutné ?

Železo patří k prvkům zásadně důležitým pro správné fungování lidského organismu. U mužů je jeho fyziologická koncentrace 130 μg/100 ml, u žen 110 μg/100 ml. V těle se ho nachází okolo 5 g; většina, tj. přibližně 70 %, je vázána v hemoglobinu (bílkovině specializované na transport a ukládání kyslíku v lidském těle), zbytek ve feritinu, hemosiderinu a transferinu. Železo se podílí na metabolismu, funkci a vývoji nervové soustavy, produkci hormonů a pojivových tkání a na antioxidační aktivitě. Hraje klíčovou roli při vývoji mozku, včetně bílé hmoty, a je významné i pro vývoj a funkčnost nervových systémů.

Příjem železa

Příjem železa zajišťuje pestrá a správně vyvážená strava jak v dětství, tak i v dospělosti. Jeho nedostatek může být příčinou řady zdravotních problémů. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je deficit železa nejčastější nutriční poruchou na světě. Výzkumy naznačují, že celosvětově má nedostatek železa až 80 procent lidí. 

Potřeba železa pro lidský organismus závisí na mnoha faktorech, na věku, pohlaví, růstu, těhotenství, případných onemocněních a na ztrátách železa. U starších kojenců a batolat je doporučená denní dávka mezi 7–11 mg, u gravidních, kojících a premenopauzálních žen by měla být 16 mg. Podle výživových doporučení DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko) by ale dávky pro kojící ženy měly dosahovat 20 mg, a pro těhotné dokonce 30 mg denně.

S nedostatkem železa se nejčastěji setkáváme v následujících obdobích života:

  1.  u dětí ve věku od 6 měsíců do 4 let,
  2.  u mladistvých v období rychlého růstu,
  3.  u žen v období reprodukce,
  4.  v těhotenství a v období kojení,
  5. u starších osob, kdy může být spojen s nedostatečnou výživou i jeho obtížnější vstřebatelností,
  6. rizikovou skupinu tvoří lidé s onemocněním GIT, alkoholici, kuřáci, vegetariáni a vegani
  7. u pacientů s revmatoidní artritidou (zánětlivé onemocnění kloubů) či s chronckýcm onemocněním ledvin
  8. u pacientů s onkologickým onemocněním

Nedostatek železa může vést k řadě zdravotních problémů. U těhotných žen mohou závažné případy nedostatku železa způsobit předčasný porod nebo nízkou porodní hmotnost dítěte. U kojenců a dětí s těžkým nedostatkem železa může docházet ke zpoždění růstu a vývoje a k větší náchylnosti k infekcím. Většina těhotných žen proto užívá doplňky železa a kyselinu listovou jako součást své prenatální péče.

K nejčastějším příznakům nedostatku železa patří: únava, ztráta síly, nervozita, podrážděnost či apatie, bledá kůže, závratě, poruchy soustředění, dušnost při námaze, bušení srdce, bolestivé ústní koutky, krvácivé afty, opakované infekce či špatně se hojící rány.